انتشارات آستان قدس رضوی
...
ورود به فروشگاه الکترونیکی
 
پیشنهاد روز
مجموعه زندگی پر افتخار(سلمان فارسی؛پیش گام رابطه ایران و اسلام)
مجموعه داستانهای اشکان و اشکانه؛یک عادت زشت
اوقات شرعی
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :

 
«فدک در تاریخ» اثر «شهید آیت الله صدر» نقد و بررسی می شود
همزمان با فرارسیدن ایام فاطمیه و در قالب سلسله نشست های تبلیغی- ترویجی«در پناه کلمات»؛

«فدک در تاریخ» اثر «شهید آیت الله صدر» نقد و بررسی می شود

همزمان با فرارسیدن ایام فاطمیه و در قالب سلسله نشست های تبلیغی- ترویجی«در پناه کلمات»؛

«فدک در تاریخ» اثر «شهید آیت الله صدر» نقد و بررسی می شود

مدیرعامل به‌نشر( انتشارات آستان قدس رضوی) از برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب« فدک در تاریخ» همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری و شهادت حضرت زهرا(س) در قالب سلسله نشست های تبلیغی-ترویجی«در پناه کلمات» در مشهد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی به‌نشر، حسین سعیدی با بیان اینکه این مراسم با همکاری به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) و پژوهشکده تخصصی شهید صدر برگزار می شود، اظهار کرد: نقد و بررسی کتاب « فدک در تاریخ» ساعت 18 روز یکشنبه، 30 دی ماه با حضور «محمدحسین رجبی دوانی» مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام و «حجت الاسلام مجتبی الهی خراسانی»رئیس میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم در فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر واقع در بلوار سجاد، چهارراه بزرگمهر برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: کتاب «فدک در تاریخ» اثری از شهید آیت الله محمدباقر صدر است که از سوی حجت الاسلام ابوالقاسم حسینی ژرفا ترجمه شده است.

مدیرعامل به‌نشر تصریح کرد: «فدک در تاریخ» به عنوان یکی از آثار مهم و ارزشمند آیت الله محمدباقر صدر درباره تاریخچه فدک است و مؤلف در این بخش‌ها، سرگذشت فاطمه زهرا(س) پس از درگذشت پیامبر اسلام (ص)، گوشه‌هایی از سخنان وی و گفت‌وگوهایش با خلیفه اول درباره میراث انبیاء را مطرح و نیز تاریخچه جغرافیایی و سیاسی فدک وارزش مادی و معنوی این سرزمین را بیان کرده است.

وی تاکید کرد: این اثر که در پنج فصل گردآوری شده است، به تحلیل رویدادهای و روایات جریان فدک با نوشتاری منصفانه می پردازد و «بر صحنه قیام»، «معنای حقیقی و رمزی فدک»، «رقابت سیاسی خلفا با حضرت علی (ع)»، «گوشه‌هایی از کلام فاطمه الزهرا(س)» و «ارزیابی نهایی ماجرا» عناوین این فصول را تشکیل می دهند.

در بخشی از این کتاب آمده است؛ «این اشاره‌ای کوتاه به تاریخ آشفته فدک بود؛ تاریخی که روند مستقیمی ندارد و بر مدار یک قاعده نمی‌شود. در بیشتر موارد، هوس و آرزو سرنوشت فدک را رقم می‌‌زد و غرض‌‌ها و سیاست‌‌های حاکمان روزگار، وضعیت فدک را مشخص می‌‌کرد. با این حال، این تاریخ از میانه‌‌روی و درست‌‌کرداری خالی نبود و در برخی موارد فدک به صاحبان واقعی خود سپرده شد.

مسئله فدک در نظر جامعه اسلامی و سران آن، دارای اهمیتی بسزا بوده و از این رو، تصمیم‌گیری درباره آن به تناسب سیاست حاکمان تفاوت می‌کرده و به رویکرد عمومی خلیفه در برابر اهل‌بیت(ع) ارتباط داشته است. هر گاه خلیفه رویکردی سزاوار و اندیشه‌‌ای عادلانه داشته، فدک را به فاطمیان بازگردانده و هر گاه چنین نبوده، بازپس‌‌گیری فدک در ردیف نخستین کارهای خلیفه قرار داشته است.»

علاقه‌مندان برای آگاهی از اخبار به‌نشر و مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوي می‌توانند به نشانی اینترنتی www.Behnashr.com یا فروشگاه‌های سطح شهر مشهد و نمايندگي‌های سراسر کشور مراجعه کنند؛ همچنین سامانه پیامکی به شماره 30003209 یا کانال اطلاع‌رسانی به‌نشر از طریق پیامرسان‌های بله و ایتا به آدرس @behnashr نیز از دیگر راه‌های برقراری ارتباط با این انتشارات است.


نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 31
منتشر شده در اخبار به نشر